• تاریخ ارسال : ۱۳۹۶/۰۸/۱۳

  • تعداد بازدید :2111 بازدید

پردازنده های نسل هشتم موسوم به کافی لیک40 درصد سریع تر از نسل هفتم اینتل

 در حال حاضر، اینتل فقط تعداد کمی از پردازنده‌های نسل هشتمی خود را معرفی کرده است: دو چیپ‌ست جدید Core i7 و دو چیپ‌ست جدید Core i5 پردازنده‌های جدید اینتل هستند. این پردازنده‌ها در حال حاضر فقط برای لپ‌تاپ معرفی شده‌اند و در سری U جای می‌گیرند. اینتل می‌گوید با اینکه شاید همه چیز شبیه به پردازنده‌های نسل هفتمی Kaby Lake باشد، اما سرعت این چیپ‌ست‌های جدید تا ۴۰ درصد بالا رفته است؛ که این موضوع هم به خاطر اضافه شدن دو هسته‌ی بیشتر به پردازنده‌ها است.

اینتل ادعا دارد که چیپ‌ست‌های جدید آن‌ها می‌توانند ویدیوی ۴K یا ۳D یا نرم‌افزارهای واقعیت مجازی را بهتر پردازش کنند. در همین راستا هم اسم کارت گرافیکی این پردازنده‌ها به UHD 620 تغییر پیدا کرده است. البته این تغییر فقط در اسم است و UHD 620 هیچ تغییری با مدل قبلی نداردبه‌نظر می‌رسد این موضوع ادعای بزرگی از سوی اینتل باشد؛ از این‌رو به مقایسه‌ی مشخصات پردازنده‌ی نسل هفتمی Core i7-7500U با مشخصات تخمینی از پردازنده‌ی نسل هشتمی Core i7 پرداخته‌ایم:


نسل هفتم

 

نام کد

کافی‌لیک

کبی‌ لیک

فناوری ساخت

14nm+

14nm Double Plus Good

تعداد هسته / ترد

۴ / ۸

۲ / ۴

فرکانس پایه

؟

۲.۷ گیگاهرتز

فرکانس توربو

۴.۰ گیگاهرتز

۳.۵ گیگاهرتز

توان طراحی گرمایی

۱۵ وات

۱۵ وات

حافظه

۸ گیگابایت

۸ گیگابایت

فرکانس حافظه

۲۴۰۰ مگاهرتز

۲۱۳۳ مگاهرتز

 

 

ادعای اینتل مبنی بر بهبود ۳۰ درصدی پردازنده‌های کافی‌لیک نسبت به کبی‌ لیک از آن‌جا ناشی می‌شود که تعداد هسته‌ها و تردهای پردازنده‌های نسل هشتم دوبرابر شده و فرکانس کاری بیشینه در حالت توربو ۵۰۰ مگاهرتز افزایش یافته است. تست‌‌های بالا برای مقایسه‌ی مشخصات دو پردازنده، توسط نرم‌افزار SYSmark 2014 v1.5 انجام شده است؛ بنچمارکی که مبتنی بر سنجش عملکرد پردازنده تحت بار محاسباتی شدید و در بازه‌های زمانی کوتاه است و می‌توان عملکرد آن را با تسک‌های بهره‌وری مرسوم مقایسه کرد

آخرین اخبار

انتشاراولین تصاویر از Zenfone5 ایسوس

زنفون 4 ایسوس در مقابل دوربینها ظاهر شد

پردازنده های نسل هشتم موسوم به کافی لیک40 درصد سریع تر از نسل هفتم اینتل

معرفی جدیدترین رده نوت بوک های کمپانی ایسوس به نام R Series در ایران تا قبل از شروع سال 2018

ایسوس بالاخره مدل‌های جدید ZenFone 4 را معرفی کرد

گوشی ایسوس با دوربین دوگانه در راه است